Halının Yaşını Anlayabilir miyiz ?

16 Ağu

Bilmeyen bir kullanıcı için halının yaşını bilmek kolay bir iş değildir. Fakat anlamak için bir kaç püf nokta bulunmaktadır. Mesela antika halıda bulunan renklerin yumuşamış olması. Yani kırmızı rengin parlak ama yumuşamış pırıl pırıl bir kıvamda olması ile anlaşılabilir. Antika halıdaki yün parlaklığındanda anlaşılabilir zira bu yününün ne kadar kaliteli olduğunu göstermektedir. Yani yün ne kadar yumuşak ve parlıyor ise halı o kadar eski demektir.

Antika halının eski olmasından çok aslında kullanılan malzeme kalitesi ve yöresellik de önemlidir. Yani Isparta’ da 100 yıl önce dokunmuş halı ile Bergama’ da 50 yıl dokunmuş halıdan daha değerli olacak die bi kaide yoktur. Yöresellik, kalite, iyi bir el tarafından dokunmuş olması, malzeme kalitesi önemli maddelerdendir. Ayrıca desen de antika halıyı değerli kılabilmektedir. Bir antika halı ne kadar eski ise o halıya işlenmiş desenlerde o kadar kaliteli olabiliyor.

Bu maddeleri saymamıza rağmen bu konuda ne kadar iyi bir tecrübeye sahipseniz, ne kadar eski bir halı olduğunu anlamanız da o kadar pratik ve kolay olacaktır.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: