Halı Desenindeki Duygu Nasıl Yansıtılmıştır ?

18 Ağu

Örneğin Sivas’ da insanlar halı yaparken genellikle kendi renklerini ve desnlerini kullanmışlardır. Sivas’ da yetişen bir kız çocuğu çevresiyle etkileşimli olarak halı dokuma işine gerek bir başkası gerekde kendi çeyizi için girmiştir. Halıyı dokurken kullandığı renkleri ve desenleri, çevresinden gördüğü kadarıyla işlemektedir. Yine de bunu yaparken yününü kendi koyunundan almış ve boyasını kendi imal etmiştir. Kendi çeyizi için dokudukları zaman herkesden bir farkı olsun mantığıyla hareket etmiş ve bir başka özen göstermiştir.

Kadın, halı dokurken tüm stresini, duygularını ve düşüncelerini doğal bir şekilde dokuduğu halıya yansıtmış ve çeşitli halı modelleri yaratmıştır. Hatta bazen standart desenden çıkarak, farklı desenler ve halı modelleri yapmaya çalışmış ve kendini anlatma biçimi olarak kullanmıştır. Yani dokunan halı, dokuyucunun pskolojisini resmettiği bir halı olmuştur. Bu halılarda günümüze kadar geldiğinde, değerli halı kimliğine sahip olmuştur.

Bugün ki halılarda aynı duygu ve düşünce yansıtılmamış olabileceğinden aynı hissiyatı taşımaz ve aynı değere sahip olmaz düşüncesi hakimdir ve bu halı fiyatlarına da yansımaktadır.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: