El Dokuması Halıyi İyi Yapan Etmenler Nelerdir ?

20 Ağu

El dokuması halılarda çok fazla çeşit bulunmaktadır. Bunlar malzemelerine göre ayırabiliriz. Bunlar yün halı, pamuk halı ve ipek halıdır. Hangi el dokuma halının daha iyi olabilceğini genel kriterlerle anlamak çok zordur. Fakat malzemesine göre ayırabiliriz. Örneğin malzemesi yün ise ayrılabilir veya ipek ise ki bursa ipeğinin dünyada tanınmışlığı vardır ve düğümlerin çift düğüm olması gerekmektedir.

Boya kalitesine göre kök boya olması artı bir özellik katar. Kök boyanın özelliği, zamanla daha albenisi olan parlak renklere dönüşmesidir. Bu tür özellikleri bir anda görüp anlamak oldukça zordur. Yani hangi düğümden yapıldığı hangi desenlerden yapıldığını anlamak bu işi pek bilmeyenler için zordur. Bunu anlamak için mümkün olduğu kadar fazla halı inceleyip iyi halı ile kötü halı arasındaki farkı anlayabilmektir.

Son zamanlarda Çin her üründe olduğu gibi Türk halılarını ve İran halılarının taklit etmeye başladı. Tahmin edersiniz ki o halılarda kullanılan malzemeler oldukça kötüdür. Hiç bir zaman Türk düğümü denen çift düğümü kullanmamaktadırlar. Onun yerine tek düğüm atmaktadırlar. Taklit edilen desenler ise simetri ve benzerlik olarak hiç benzememektedir. Halı fiyatları ucuz diye bu tür seçimler yapmak yanlış bir hareket olacaktır.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: